Historia

historia_goldenJak podają źródła, rasa została wyhodowana pod koniec XIX wieku w Szkocji, a jej twórcą był lord Tweedmouth. W 1865 r. w posiadłości Guisachan House w Invernesshire skrzyżował on swojego żółtego wavy coated retrievera o imieniu Nous z suką rasy tweed water spaniel – Bellą. W ten sposób przyszły na świat cztery szczeniaki: piesek Crocus, i trzy suczki Ada, Cowslip i Primrose.

W kolejnych latach lord Tweedmouth krzyżował z potomkami Nousa i Belli kolejne tweed water spaniele, wavy coated retrievery i setery irlandzkie. Wszystkie psy były dobrymi pływakami i wyjątkowo chętnie aportowały. Dzięki planowanej hodowli powstała jedna z najbardziej lubianych obecnie ras retrieverów, posiadająca wszystkie cechy pomocne przy polowaniu i aportowaniu zwierzyny łownej. Lord Tweedmouth bardzo dokładnie prowadził księgi hodowlane, które po wielu latach zostały przekazane i do dziś są zachowane. W 1904 r. – 10 lat po śmierci lorda Tweedmouth, praca nad rasą została podjęta przez Culham Kennel Lorda Harcourt. Psy z jego hodowli po raz pierwszy zostały pokazane na wystawie w Crystal Palace w 1908 r., a w 1913 r. powstał pierwszy klub rasy (Club of Golden Retrievers).

Nazwa rasynazwa_golden

Początkowo nazywane „yellow” – żółtymi retrieverami. Obecna nazwa obowiązuje od 1920 r. Angielski przymiotnik „golden” oznacza „złoty”. Ze złotem kojarzy się ciepło, piękno, połysk i delikatność, a także trwałość, szlachetność i duża wartość.

Angielski czasownik „retrieve” tłumaczy się jako „przynosić z powrotem” lub „aportować”. Oba wyrazy tworzą nazwę „Złoty Aporter”.

Charakter

Golden to pies łagodny, czuły, towarzyski, o żywym temperamencie. Jest to zdecydowanie pies rodzinny. Wszyscy członkowie rodziny, od dzieci po dorosłych stanowią obiekt jego adoracji. Dla dzieci wyjątkowo cierpliwy. Łagodny i życzliwy wobec innych psów i ludzi. Golden to pies pogodny, a wykładnikiem jego niezmiennie dobrego nastroju jest jego wiecznie ruchliwy ogon. Wszystkie psy myśliwskie są bardzo pojęte, a golden stoi na ich czele. Uczy się szybko, również tych niepożądanych zachowań, dlatego wymaga konsekwentnej pracy. To doskonały tropiciel i pływak od urodzenia, który nie przepuści niczego co mokre. Ocean czy kałuża wprawia go w zachwyt. Przyniesie z wody wszystko co płynie … nawet gdyby to coś się opierało. Z racji swojej łagodnej natury potrafi kruszyć najtwardsze serca przewrotną, cierpiętniczą miną, udawaniem krańcowego zmęczenia czy miną „na głupka”. Jeśli wszystko to przetrzymamy, będzie cudownym, zdyscyplinowanym psem, bardzo czujnym na nasze polecenia. To bardzo wrażliwy pies, dlatego w mig będzie reagował na nasze nastroje. Nie znosi krzyku ani kar fizycznych. Cieszy się całym sobą, ale martwi w taki sam sposób. Potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem, dlatego nie nadaje się do mieszkania w budzie czy kojcu.